★★★★★ 4.2 92 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by mail.bracinobonallc.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Spec: Item Type: CNC toolholder Model: BT40-ER 32-70 Clamping Range: Approx. 2 ~ 20mm / 0.1 ~ 0.8in(ER 32) Length of L Part: Approx. 70mm / 2.8in Material: 40cr alloy steel Package List: 1 x CNC Toolholder Note: Please note that the new type and old type of this product will be sent randomly, and make sure you will not mind before ordering.
  • BT40-ER32-70 Specifications: This CNC toolholder features the BT40-ER32-70 model configuration with a 70mm L-part length, providing optimal balance and stability for your machining operations
Brand Name AUNMAS
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer AUNMAS
Model Number AUNMASk1w2lczjnv
Material Type 40cr alloy steel
Compatible Devices CNC engraving machines, milling lathes
Included Components no
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
92 ratings | 38 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (72)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (10)