Bosch GDX18V-1860CN 18V Connected-Ready Two-In-One 1/4 In. and 1/2 In. Bit/Socket Impact Driver/Wrench (Bare Tool)
★★★★★ 4.8 69 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by mail.bracinobonallc.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • TWO-IN-ONE CORDLESS IMPACT DRIVER/WRENCH: Provides one tool for use with bits and sockets
  • ADVANCED MODES: Offer preset and custom modes that help to prevent workpiece and fastener damage
  • POWERFUL BRUSHLESS MOTOR: Delivers a max of 1,860 in.-lbs. of torque and up to 4,100 ipm for professional power
  • VARIABLE-SPEED TRIGGER: Controls operating speed for precise tool performance
  • SINGLE-FOCUSED LED LIGHT: Located at the base of the tool to reduce shadows
UPC 000346661880
Size 5.8" in
Brand Bosch
Color Black
Shape Rectangular
Style Industrial
Finish Brushed
Pattern Solid
Voltage 18 Volts
Material Blend
Drill Type Impact Driver
Item Torque 1860 Inch Pounds
Item Weight 2.64 pounds
Part Number GDX18V-1860CN
Manufacturer Bosch
Power Source Battery Powered
Maximum Power 850 Watts
Maximum Torque 1.86E+3 Inch Pounds
Special Feature Variable Speed
Battery Capacity 8 Amp Hours
Number of Speeds 3
Special Features Variable Speed
Battery Cell Type Lithium Ion
Item model number GDX18V-1860CN
Batteries Included No
Batteries Required No
Product Dimensions 5.8"L x 3"W x 8.2"H
Included Components -- Other --
Warranty Description Bosch 18V cordless power tools are covered by a five year limited warranty. For details, visit https://rb-pt.io/PowerToolWarranty or call 1-877-BOSCH99
Item Package Quantity 1
Maximum Rotational Speed 3400 RPM
Global Trade Identification Number 00000346661880
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
69 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (60)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (7)